Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kecepatan dan Debit

Kecepatan dan Debit

4th - 8th Grade

10 Qs

INTRODUCTION TO GRAPHS

INTRODUCTION TO GRAPHS

7th - 8th Grade

10 Qs

Inequalities Unit 3-Algebra

Inequalities Unit 3-Algebra

8th - 10th Grade

11 Qs

Progresión aritmética (nivel 1)

Progresión aritmética (nivel 1)

7th - 8th Grade

10 Qs

Ulangan Harian 2 SPLDV

Ulangan Harian 2 SPLDV

8th Grade

10 Qs

penilaian BRSD

penilaian BRSD

8th Grade

15 Qs

EVALUACIÓN DIAGNÓSTICA MATEMÁTICA OCTAVO

EVALUACIÓN DIAGNÓSTICA MATEMÁTICA OCTAVO

8th Grade

10 Qs

Mencari Luas Segitiga

Mencari Luas Segitiga

8th Grade

10 Qs

Proportions Solving simple word problems--

Proportions Solving simple word problems--

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 7.RP.A.2C

+3

Standards-aligned

Created by

Claudia Emiliani

Used 367+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve for x 

x = 1/10
x = 10
x = 4
x = 5

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Hamburger meat sells for $6 for every 3 pounds. If Alicia buys 10 pounds of hamburger meat, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

6 pencils costs 36 cents. How much do 2 pencils cost?

6

12

3

8

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

8 sweets cost 72 cents. How much do 6 sweets cost?

45

54

36

24

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

5 chocolate bars cost $ 1.50. How much do 20 chocolates bars cost?

$3.00

$8.00

$6.00

$12.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

If four ice creams cost $3.20, what would 8 ice cream cost?

$7.20

$6.40

$10.00

$9.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?

180 kg

240 kg

270 kg

360 kg

Tags

CCSS.4.OA.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?