Solve Equations and Inequalities Quiz

Solve Equations and Inequalities Quiz

6th Grade

31 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Classwork 12/17

Classwork 12/17

6th - 7th Grade

26 Qs

Solving Addition and Subtraction Inequalities

Solving Addition and Subtraction Inequalities

6th - 8th Grade

30 Qs

2 Step Equations and Graphing Inequalities

2 Step Equations and Graphing Inequalities

6th Grade

26 Qs

Inequality Statements

Inequality Statements

6th Grade

27 Qs

Chapter 3 and 4 Review

Chapter 3 and 4 Review

5th - 7th Grade

26 Qs

10.14 Review Writing Inequalities from Word Problems

10.14 Review Writing Inequalities from Word Problems

6th - 7th Grade

32 Qs

EXPRESSIONS/EQUATIONS/INEQUALITIES EOY BADGE REVIEW

EXPRESSIONS/EQUATIONS/INEQUALITIES EOY BADGE REVIEW

6th Grade

30 Qs

Solve Equations and Inequalities Quiz

Solve Equations and Inequalities Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.8, 6.EE.B.5, 6.EE.B.6

+7

Standards-aligned

Created by

Lamarr Wyatt

Used 11+ times

FREE Resource

31 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

y + 65 = 182

y = 107

y = 117

y = 247

y = 123

Tags

CCSS.6.EE.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4x = 72

x = 18

x = 68

x = 288

x = 62

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

z - 33 = 234

z = 267

z = 231

z = 317

z = 281

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

x + 3.7 = 9.2

x = 12.9

x = 5.5

x = 6.5

x = 7.2

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

x/2.7 = 18

x = 48.6

x = 58.6

x = 15.3

x = 44.2

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What inequality does the number line graph represent?
x >= 3
x > 3
x < -3
x <= 3

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.8

CCSS.6.NS.C.6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24-7x=10
10+7x=24
10+x=14

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?