GMAS REVIEW
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+24
Standards-aligned
Lynn Rohlfing
Used 45+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which one is the better buy?
7 pounds of apples for $10
4 pounds of apples for $5.25
5.5 pounds of apples for $4.10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Order from least to greatest:
[10, -5, 3, 16, -1, 0, 1]
Tags
CCSS.6.NS.C.7A
CCSS.6.NS.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Write the phrase as an expression. "10 less than a number"
10-n
n-10
n+10
10-n
Tags
CCSS.6.EE.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
1/2x = 20
x = 10
x = 50
x = 40
x = 1/20
Tags
CCSS.6.EE.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fran earned 59.50 in 7 hours, how much did she earn per hour?
8.05
8.50
5.80
9.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
x - 32 = 49
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Evaluate: (1 + 4)2 + 2 x 5
20
135
35
60
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
25 questions
SIFIR
Quiz
•
1st - 6th Grade
26 questions
Classificação dos triângulos e quadriláteros
Quiz
•
6th - 7th Grade
25 questions
one step equations/ inequalities
Quiz
•
6th Grade
25 questions
EVALUACIÓN UNIDAD ALGEBRA Y PATRONES
Quiz
•
6th Grade
25 questions
1 થી 15 ઘડિયા ક્વિઝ
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Bilan 1 "Nombres naturels"
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
MATEMATIKA
Quiz
•
6th Grade - University
25 questions
Convert measurement units
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
