State Test Practice

State Test Practice

6th Grade

23 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Write Algebraic Expressions

Write Algebraic Expressions

6th Grade

20 Qs

6th Grade Progress Check

6th Grade Progress Check

6th - 7th Grade

20 Qs

Australia Quiz

Australia Quiz

6th Grade

20 Qs

Integer Operations

Integer Operations

6th - 8th Grade

20 Qs

Parts of an Expression/Exponents

Parts of an Expression/Exponents

6th - 7th Grade

20 Qs

Properties and Expressions

Properties and Expressions

6th Grade

20 Qs

Writing Expressions 3.2 (25Q)

Writing Expressions 3.2 (25Q)

6th - 7th Grade

25 Qs

Translating Words into Algebraic Expressions

Translating Words into Algebraic Expressions

5th - 7th Grade

25 Qs

State Test Practice

State Test Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.5, 7.NS.A.1D, 6.EE.A.4

+18

Standards-aligned

Created by

Nikki Fisher

Used 84+ times

FREE Resource

23 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to 4(6x + 11)?

68

68x

24x + 11

24x + 44

Tags

CCSS.6.EE.A.4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which value of x will make this equation true?


2x + 5 = 9

x = 1

x = 2

x = 3

Tags

CCSS.6.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which value of x will make this equation true?


2x + 5 < 9

x = 1

x = 2

x = 3

Tags

CCSS.6.EE.B.5

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Which value(s) of x will make this equation true?


4x - 5 < 7

x = 1

x = 2

x = 3

Tags

CCSS.6.EE.B.5

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Chicago has a temperature of -10 degrees Fahrenheit. It is colder in Minneapolis than in Chicago.


Select all the values that could represent the temperatures of Minneapolis.

12°F12\degree F

8°F8\degree F

8°F-8\degree F

12°F-12\degree F

20°F-20\degree F

Tags

CCSS.6.NS.C.7A

CCSS.6.NS.C.7B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy he buys, he pays $12.


What is the cost, per pound, for the candy?

$1.10

$1.15

$1.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 13÷34=?\frac{1}{3}\div\frac{3}{4}=?  

 49\frac{4}{9}  

 29\frac{2}{9}  

 94\frac{9}{4}  

Tags

CCSS.6.NS.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?