Budgeting UNIT 2

Budgeting UNIT 2

9th - 10th Grade

48 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Money Matters Mid-Term

Money Matters Mid-Term

9th - 10th Grade

50 Qs

Personal Finance Midterm Review

Personal Finance Midterm Review

5th Grade - University

48 Qs

EPF Final Exam

EPF Final Exam

9th - 12th Grade

50 Qs

Money and Budgets

Money and Budgets

6th - 12th Grade

45 Qs

Everfi Financial Literacy

Everfi Financial Literacy

9th Grade

50 Qs

Paycheck Deductions

Paycheck Deductions

9th - 12th Grade

43 Qs

Paychecks & Taxes Vocabulary

Paychecks & Taxes Vocabulary

9th - 12th Grade

43 Qs

PF - Theme 5 Taxes review

PF - Theme 5 Taxes review

9th - 12th Grade

48 Qs

Budgeting UNIT 2

Budgeting UNIT 2

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 10th Grade

Easy

CCSS
7.RP.A.3, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3C

+6

Standards-aligned

Created by

Cameron Williams

Used 8+ times

FREE Resource

48 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How do wages and salary differ?

Wages describe what you earn on an annual basis

Salary describes what you earn on an annual basis

Wages mean you have a standard amount in each paycheck

Salaried employees are likely to be paid for overtime

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following are TRUE about gross income and net income? (hint: choose 2 correct answers)

Gross income and net income are the same

Net income is sometimes called "take home pay"

Gross income is the total amount earned before deductions

Net income is the total amount earned before deductions

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub?

Gross Pay

Net Pay

Your Role/Title

Local Tax

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

Which of the following is NOT a cost of owning a car?

License and Registration fees

Gasoline

Utilities

Insurance

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Jenna wants to decrease the amount of $ she spends on food. Which of the following would help? (hint: choose 2 correct answers)

Decide what she will make for dinner that same day

Go to the grocery store with a list

Go to the store whenever she needs 1-2 items

Keep staple foods (e.g. beans, rice) readily stocked

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?

18oz / $4.99

9 oz / $2.50

$4.99 / 18oz

(18oz) x ($4.99)

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?

About $1.50

About $2.50

About $3

About $3.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?