Budgeting UNIT 2

Quiz
•
Life Skills
•
9th - 10th Grade
•
Easy
+6
Standards-aligned
Cameron Williams
Used 8+ times
FREE Resource
48 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
How do wages and salary differ?
Wages describe what you earn on an annual basis
Salary describes what you earn on an annual basis
Wages mean you have a standard amount in each paycheck
Salaried employees are likely to be paid for overtime
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following are TRUE about gross income and net income? (hint: choose 2 correct answers)
Gross income and net income are the same
Net income is sometimes called "take home pay"
Gross income is the total amount earned before deductions
Net income is the total amount earned before deductions
Tags
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Which of the following may NOT always appear on your paycheck stub?
Gross Pay
Net Pay
Your Role/Title
Local Tax
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
Which of the following is NOT a cost of owning a car?
License and Registration fees
Gasoline
Utilities
Insurance
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
Jenna wants to decrease the amount of $ she spends on food. Which of the following would help? (hint: choose 2 correct answers)
Decide what she will make for dinner that same day
Go to the grocery store with a list
Go to the store whenever she needs 1-2 items
Keep staple foods (e.g. beans, rice) readily stocked
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
A 18oz box of cereal costs $4.99. How would you calculate the unit price?
18oz / $4.99
9 oz / $2.50
$4.99 / 18oz
(18oz) x ($4.99)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
6 cans of tomato soup cost $14.99. What is the unit price?
About $1.50
About $2.50
About $3
About $3.50
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
44 questions
Goal Setting and Well-Being Quiz

Quiz
•
9th Grade
45 questions
Money and Budgets

Quiz
•
6th - 12th Grade
52 questions
Sheltered Personal Finance-Semester Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Everfi Financial Literacy

Quiz
•
9th Grade
51 questions
Personal Finance Pre/Post Test

Quiz
•
10th - 12th Grade
43 questions
Quiz Week 5 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Personal Finance - Unit Four Review

Quiz
•
10th Grade - University
51 questions
Education for Employment Level II Overview

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Life Skills
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Chapter 3 - Making a Good Impression

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Managing Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Paying for College

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Insurance

Quiz
•
9th - 12th Grade