
Chapter 7 Post test
Quiz
•
Social Studies
•
12th Grade - University
•
Practice Problem
•
Hard
Russell Warmerdam
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the market price for a pontoon boat is $30,000, but Terri is willing to pay $32,000, what is the consumer surplus?
$2,000
$30,000
$32,000
$62,000
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What a consumer actually pays for an additional unit of a good is known as ______.
producer surplus
wholesale price
consumer surplus
market price
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
April was very hungry and bought a slice of pizza for $2, even though she would have paid $3. Then she bought a second slice, for which she was willing to pay $2.50. She decided not to buy a third slice because she was only willing to pay $1. What concept does this example represent?
Total welfare gains equal the sum of consumer and producer surpluses.
Producers do not knowingly sell goods worth more to them than the asking price.
Taxes create a deadweight loss to society.
Marginal willingness to pay falls as more is consumed.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Each time a consumer purchases another unit of a product, what usually happens?
The consumer’s willingness to pay the same price drops.
The consumer’s willingness to pay the same price rises.
The production quality of the product is better.
The production quality of the product is worse.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
It costs Joe twenty dollars to make a hat, and he sells it for thirty dollars. What is the name for the difference in these two prices?
quantity discount
market price
consumer surplus
producer surplus
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The supply curve can be seen as being a marginal ______ curve.
benefit
cost
demand
rebate
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If it costs Joy $15 to make a bracelet, and she receives $20 for it, what is her producer surplus on the bracelet?
$35
$20
$15
$5
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If units of output of a product cost more to produce than the market price, producers will ______.
see a higher profit margin
see a greater producer surplus
stop producing it
produce more of it
Similar Resources on Wayground
10 questions
Research conferences
Quiz
•
12th Grade
10 questions
Theory & Methods
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
2122 - Midterm 2 Review
Quiz
•
University
12 questions
The Persian Gulf War
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Quiz Berhadiah SCIL Legal Career Talkshow 2024
Quiz
•
University
10 questions
Week of Jan 21 News
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Bank Sentral & Sistem Pembayaran
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Soal IPAS kelas 4
Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Social Studies
46 questions
AP Government Exam Review
Quiz
•
12th Grade
25 questions
Christmas Movies!
Quiz
•
5th Grade - University
50 questions
Economics Final Exam Review
Quiz
•
12th Grade
23 questions
WH Fall Benchmark
Quiz
•
9th - 12th Grade
25 questions
U3 Vocab
Quiz
•
12th Grade
40 questions
EOCA Review
Quiz
•
12th Grade
39 questions
Government 1st Semester Review
Lesson
•
9th - 12th Grade
39 questions
CP Unit 4 Review Game
Quiz
•
12th Grade
