
Unit pricing quizizz
Quiz
•
Other
•
10th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Jacqueline Raymer
Used 15+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The formula to find the unit price of an item is?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What's the Better Buy - $1.32 for 12 oz OR $1.49 for 16 oz?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Unit pricing is...
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit price of this item?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What's the Better Buy - $2.99 for 32 oz OR $0.85 for 6 oz?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Is buying cheaper always a better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
The importance of Establishing and Sustaining Business
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Test Anxiety Review Practice
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Clash Of Clans
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Trivia Day
Quiz
•
9th Grade - University
10 questions
Sandwiches
Quiz
•
10th Grade
15 questions
Once Upon a Time Season 1
Quiz
•
9th Grade - University
9 questions
star wars
Quiz
•
3rd Grade - Professio...
13 questions
rubiks cube quiz
Quiz
•
KG - Professional Dev...
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Other
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring the Origins of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
28 questions
Ser vs estar
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Understanding Protein Synthesis
Interactive video
•
7th - 10th Grade
10 questions
Exploring Newton's Laws of Motion
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Exploring the Origins of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
