Go Math - Chapter 5 Review

Go Math - Chapter 5 Review

5th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5th & 6th -Math-Decimal Dividend & 2-digit Divisor

5th & 6th -Math-Decimal Dividend & 2-digit Divisor

5th - 6th Grade

12 Qs

Dividing Decimals Review

Dividing Decimals Review

5th Grade

20 Qs

Multiply & Divide Decimals Quiz

Multiply & Divide Decimals Quiz

5th Grade

12 Qs

Converting to solve

Converting to solve

5th Grade

18 Qs

5th Grade: Module 4 review

5th Grade: Module 4 review

5th Grade

21 Qs

Dividir decimales

Dividir decimales

5th Grade

15 Qs

Zearn M4 L30

Zearn M4 L30

5th Grade

15 Qs

Eureka Grade 5 M4 Lesson 33 Fluency

Eureka Grade 5 M4 Lesson 33 Fluency

5th Grade

15 Qs

Go Math - Chapter 5 Review

Go Math - Chapter 5 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Ron Sao

Used 16+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The Statue of Liberty is 305.5 feet tall from the foundation of its pedestal to the top of its torch. Isla is building a model of the statue. The model will be one-hundredth times as tall as the actual statue. How tall will the model be?

30.55 feet

3.055 feet

0.3055 feet

305.5 feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sue’s teacher asked her to find  42.6\ \div\ 10^2 . How many places and in what direction should Sue move the decimal point to get the correct quotient?

1 place to the right

1 place to the left

2 places to the right

2 places to the left

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the a division sentence that tells what the

model represents.

1.12÷2=0.561.12\div2=0.56

2.24÷2=1.122.24\div2=1.12

2.24÷4=0.562.24\div4=0.56

3.36÷3=1.123.36\div3=1.12

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A bunch of 4 bananas contains a total of 5.92 grams of protein. Suppose each banana contains the same amount of protein. How much protein is in one banana?

1.48 grams

2.96 grams

9.92 grams

23.68 grams

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Terry bicycled 64.8 miles in 7 hours. What is the best estimate of the average number of miles she bicycled each hour?

about 0.8 miles

about 0.9 miles

about 8 miles

about 9 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the best estimate for the following quotient?


891.3 ÷ 28

about 3

about 4

about 30

about 40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?

$0.24

$2.39

$23.90

$38.24

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?