level 7

level 7

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Triangles ,grade 7

Triangles ,grade 7

7th Grade

10 Qs

EAS Fraction of Amounts

EAS Fraction of Amounts

7th - 9th Grade

10 Qs

حل معادلات الجمع والطرح ذات الخطوة الواحدة

حل معادلات الجمع والطرح ذات الخطوة الواحدة

7th Grade

11 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

EM Graphs of Power Function

EM Graphs of Power Function

7th Grade

16 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

LINII IMPORTANTE ÎN TRIUNGHI - 1 - 2018

LINII IMPORTANTE ÎN TRIUNGHI - 1 - 2018

6th - 7th Grade

10 Qs

Two-Way Tables

Two-Way Tables

7th - 8th Grade

10 Qs

level 7

level 7

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.NS.A.1C, 7.EE.B.4B, 7.NS.A.3

+7

Standards-aligned

Created by

yamna hussain

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A submarine was 1800 ft below sea level. It dove another 1500 feet deeper. Which integer represents its location? 

-300
-1300
-3300
300

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1 - - 1

0
1
2
3

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

3 + (-8)(2) - 4

-17
7
15
-23

Tags

CCSS.7.NS.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

-5 - 6a = -59

a= 11
a= -6
a= 9
a= 2

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

-3x + 1 ≤ 13

x ≤ -4

x ≤ 17

x ≥ -4

x ≥ -14/3

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jessica has $10 to spend at Target. She wants to buy some candy bars that cost $1.50 and one t-shirt that costs $6. What is the maximum number of candy bars she can buy?Which inequality can be used to solve this?

2; 1.50 + 6c = 10

2; 1.50c + 6 < 10

2; 1.50 + 6c < 10

3; 1.50c + 6 < 10

Tags

CCSS.7.EE.B.4B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 16 ounce bottle of fruit punch costs $2.40.  A 24 ounce bottle of fruit punch costs $3.84.  Which size costs less per ounce?

16 ounce bottle
24 ounce bottle

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?