
Topic 2 Review
Quiz
•
Other
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Yonsoo Lee
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate?
80 miles in 1 hours
20 miles in 1 hours
40 miles in 1 hours
160 miles in 1 hours
Tags
CCSS.8.EE.B.5
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which statement matches the graph?
Tags
CCSS.8.EE.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Johnathan saves 25 per month. Who saves more, Miguel or Johnathan?
Johnathan
Miguel
They save the same amount.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What best describes the data on this graph?
This graph is linear and not proportional.
This graph is proportional.
This graph is non-linear.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Evan bought 5 pounds of bananas for $10. How much did he pay per pound?
$.50 per pound
$5 per pound
$2 per pound
$10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes.
3 laps per minute
10 laps per minute
15 laps per minute
10 laps per two minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Vocazioni diverse - I Simpson
Quiz
•
6th - 12th Grade
20 questions
Ramayan & Mahabharat Quiz by Shrey
Quiz
•
6th Grade - University
21 questions
flag
Quiz
•
1st - 8th Grade
20 questions
KUVVET VE ENERJİ
Quiz
•
7th Grade
19 questions
Engineering Health and Safety
Quiz
•
KG - 12th Grade
20 questions
GUESS THE LOGO
Quiz
•
7th Grade - Professio...
26 questions
Solar System
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Flags of Spain
Quiz
•
1st - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Other
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Convection, Conduction, and Radiation
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
