Topic 2 Review

Topic 2 Review

7th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Geometric Sequences

Geometric Sequences

7th - 10th Grade

20 Qs

Fnaf

Fnaf

1st - 8th Grade

20 Qs

Used to - Get used to

Used to - Get used to

7th Grade

20 Qs

General knowledge

General knowledge

3rd Grade - University

20 Qs

Quiz 1 AA7

Quiz 1 AA7

7th Grade

20 Qs

Fantastic beasts The crimes of Grindelwald

Fantastic beasts The crimes of Grindelwald

1st Grade - University

20 Qs

IPL 2020 Quiz !!

IPL 2020 Quiz !!

KG - Professional Development

20 Qs

RAZONAMIENTO VERBAL

RAZONAMIENTO VERBAL

7th Grade

20 Qs

Topic 2 Review

Topic 2 Review

Assessment

Quiz

Other

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 7.RP.A.2B, 8.EE.B.5

+6

Standards-aligned

Created by

Yonsoo Lee

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate?

80 miles in 1 hours

20 miles in 1 hours

40 miles in 1 hours

160 miles in 1 hours

Tags

CCSS.8.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which statement matches the graph?

Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.8.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Johnathan saves 25 per month. Who saves more, Miguel or Johnathan?

Johnathan

Miguel

They save the same amount.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What best describes the data on this graph?

This graph is linear and not proportional.

This graph is proportional.

This graph is non-linear.

Tags

CCSS.8.EE.B.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Evan bought 5 pounds of bananas for $10. How much did he pay per pound?

$.50 per pound

$5 per pound

$2 per pound

$10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate if the rate is 30 laps for 10 minutes.

3 laps per minute

10 laps per minute

15 laps per minute

10 laps per two minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?