Review 4: Operations with Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
4th - 6th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Matthew Oliver
Used 9+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sanin went to the store to buy groceries. He bought a box of cereal for $5.29, a gallon of milk for $2.49, and a quart of juice for $3.79. He paid the cashier with a $20 bill. How much change did Sanin receive?
$11.57
$20.11
$8.43
$1.23
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sam bought 9.1 yards of fabric for $18.79. About how much was the cost per yard?
$2
$1
$4
$3
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
3.27 X 2.8
9.156
3.270
91.56
915.6
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
45.4 divided by 5
9.8
9.09
9.09
9.08
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
123.6-0.08=
123.2
122.8
124.4
123.52
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
0.3 x 0.5
0.15
1.5
15
150
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Choose the Measurement
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Do Now 2/6/23
Quiz
•
5th Grade
9 questions
BẤT PHƯƠNG TRÌNH BẬC NHẤT HAI ẨN - CTST 10
Quiz
•
KG - 12th Grade
12 questions
Primary 6 Foundation - Review 1
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Examen Trimestral - P6
Quiz
•
6th Grade
10 questions
かけ算九九
Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Unit 15.1 - Multiplying and dividing fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
final revision for inequalities
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
place value
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Place Value and Rounding
Quiz
•
4th Grade
