
Finding the Unit Rate
Assessment
•
Tracey Head
•
Mathematics
•
7th Grade
•
3 plays
•
Easy
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
3.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
4.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
5.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
10.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Rates
•
6th - 8th Grade
Concept of Unit Rate
•
7th Grade - University
Rates and Unit Rate
•
6th - 8th Grade
7.4D Math Advisory
•
7th Grade
Rate and Proportions
•
6th - 7th Grade
Rate Tables and Equations
•
6th Grade - University
Ratios & Unit Rates
•
7th - 8th Grade
constant rate of change
•
7th Grade