
Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Sister Stella Alappatt
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Calculate
1.08÷4
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
46.5 ÷ 1000
46,500
0.0465
0.465
4.65
Tags
CCSS.5.NBT.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
12.33÷10
1,233
0.1233
123.3
1.233
Tags
CCSS.5.NBT.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
0.5÷10=
0.05
0.5
5
0.005
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
12/8
Quiz
•
0 questions
Dividing Review
Quiz
•
0 questions
Multiplying & Dividing with Decimals
Quiz
•
0 questions
Division with Decimals
Quiz
•
0 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
0 questions
Dividing decimals by Decimals
Quiz
•
0 questions
Dividing Decimals Practice
Quiz
•
0 questions
Dividing Decimals
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Add and subtract fractions unlike denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
