Multiplication and Division Review

Multiplication and Division Review

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dewey, Destiny and the Library

Dewey, Destiny and the Library

3rd - 6th Grade

10 Qs

Numbers

Numbers

4th - 5th Grade

10 Qs

Project mc²

Project mc²

2nd Grade - Professional Development

11 Qs

jealousy

jealousy

2nd - 6th Grade

7 Qs

Comparing & Ordering Whole Numbers

Comparing & Ordering Whole Numbers

3rd - 4th Grade

10 Qs

مراجعة عامة للتربية الاسلامية

مراجعة عامة للتربية الاسلامية

1st - 5th Grade

10 Qs

Geometry Review

Geometry Review

4th Grade

10 Qs

Steam Locomotives

Steam Locomotives

4th - 5th Grade

8 Qs

Multiplication and Division Review

Multiplication and Division Review

Assessment

Quiz

Other, Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Kellie Walker

Used 28+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve this problem: 3 x 1,085 = ?

2,255

2,265

3,255

3,265

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Abe bought a box of popsicle sticks from the craft store to create some towers. He decided to create 26 towers that were the same size. For each tower, he used 14 popsicle sticks. How many total popsicle sticks did Abe use for all of his towers?

360

344

124

364

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Sarah has collected nickles since she was a young girl. She has put them in 34 different bins with the same amount in each bin. If there are 57 nickles in each bin, how many total pennies has Nana collected since she was a young girl?

1,718 nickles

1,938 nickles

1,738 nickles

2,438 nickles

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The car rental company is buying 9 new cars. Each new car cost $8,545. How much will the car rental company spend in all for the new cars?

$75,000

$75,545

76,850

$76,905

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

People adopted 74 puppies in one week from the local animal shelter. If each of the puppies cost 60 dollars, how much money did the shelter bring in?

$4,432

$4,440

$3,810

$4,810

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Game Stop sold 73 video games in one day. If each game cost 13 dollars, how much did the store make?

$722

$922

$949

$827

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Mr. McCabe has 354 Pokemon cards. He wants to split them up and give an equal amount to 6 different students. How many cards will each student get?

64

400

71

59

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?