Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebraic Expressions 23rd June

Algebraic Expressions 23rd June

6th Grade

20 Qs

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

7th Grade

15 Qs

COVID 19 VS AMEP set 3

COVID 19 VS AMEP set 3

4th Grade

20 Qs

Term 1 Diagnostic Test

Term 1 Diagnostic Test

5th - 6th Grade

20 Qs

4 Basic Operations and Number I.D.

4 Basic Operations and Number I.D.

5th - 8th Grade

15 Qs

Exercise for PTS

Exercise for PTS

6th Grade

15 Qs

Term 2 Test 1 Practice 1819

Term 2 Test 1 Practice 1819

7th Grade

23 Qs

Simple Equations PRACTICE

Simple Equations PRACTICE

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+4

Standards-aligned

Created by

Rebecca Spaeth

Used 280+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?

$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of flames to arms on the candle?

3:2
3:5
11/10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What word can be used when writing a ratio?

a
be
to
and

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?