Which is the Best Buy?

Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Christine Maxwell
Used 15+ times
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy,
paying $3.60 for 2 kg of flour,
or,
paying $8.50 for 5 kg of flour?
Remember that a better buy is a cheaper price!
$3.60 for 2kg of flour is a better buy
$8.50 for 5kg of flour is a better buy
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy,
paying $14.40 for 12 kg of potatoes,
or,
paying $5.50 for 5kg of potatoes?
paying $14.40 for 12kg of potatoes is the better buy
paying $5.50 for 5 kg of potatoes is the better buy
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the better buy,
paying $9.50 for 500g of cheese,
or,
paying $39 for 2kg of cheese?
paying $9.50 for 500g of cheese is the better buy
paying $39 for 2 kg of cheese is the better buy
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the best buy out of these soft drink options?
paying $4.00 for 6x200mL cans
paying $1.50 for 1.25 L
paying $1.00 for a 375 mL can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A chef makes pasty using a 3:1 ratio of flour to butter.
What is the scale factor in this context?
4
3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
How much flour will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 1.65 kg of butter?
3.95 kg of flour
5.85 kg of flour
4.75 kg of flour
4.95 kg of flour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
How much butter will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 7.5 kg of flour?
5 kg of butter
22.5 kg of butter
2.2 kg of butter
2.5 kg of butter
Similar Resources on Wayground
10 questions
5th Grade Decimal Division: Whole & Decimal Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Fun with Decimals: Adding, Subtracting & Multiplying!

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Estimating and Solving Real-Life Decimal Problems

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Real-World Decimal Multiplication Challenges for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Word Problem - Operations

Quiz
•
7th - 12th Grade
10 questions
Add and Subtract Fra

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Decimal Problem Solving: Fun with Multi-Step Challenges

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Weight Comparisons: Fun Mass Challenges for Grade 5

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade