Which is the Best Buy?

Which is the Best Buy?

7th - 9th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Number Crushing Cupcake

Number Crushing Cupcake

3rd - 12th Grade

9 Qs

5th Grade Decimal Operations: Multiply & Divide Challenge

5th Grade Decimal Operations: Multiply & Divide Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Word Problem - Operations

Word Problem - Operations

7th - 12th Grade

10 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

7th Grade

11 Qs

Decimal Problem Solving: Fun with Multi-Step Challenges

Decimal Problem Solving: Fun with Multi-Step Challenges

5th Grade - University

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

7th - 8th Grade

10 Qs

Fun with Decimals: Adding, Subtracting & Multiplying!

Fun with Decimals: Adding, Subtracting & Multiplying!

4th Grade - University

10 Qs

Mastering Decimals: Multi-Step Money and Measure Challenges

Mastering Decimals: Multi-Step Money and Measure Challenges

4th Grade - University

10 Qs

Which is the Best Buy?

Which is the Best Buy?

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3

Standards-aligned

Created by

Christine Maxwell

Used 15+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy,


paying $3.60 for 2 kg of flour,


or,


paying $8.50 for 5 kg of flour?


Remember that a better buy is a cheaper price!

$3.60 for 2kg of flour is a better buy

$8.50 for 5kg of flour is a better buy

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy,


paying $14.40 for 12 kg of potatoes,

or,

paying $5.50 for 5kg of potatoes?

paying $14.40 for 12kg of potatoes is the better buy

paying $5.50 for 5 kg of potatoes is the better buy

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy,


paying $9.50 for 500g of cheese,

or,

paying $39 for 2kg of cheese?

paying $9.50 for 500g of cheese is the better buy

paying $39 for 2 kg of cheese is the better buy

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the best buy out of these soft drink options?

paying $4.00 for 6x200mL cans

paying $1.50 for 1.25 L

paying $1.00 for a 375 mL can

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A chef makes pasty using a 3:1 ratio of flour to butter.
What is the scale factor in this context?

 \frac{1}{3}  

4

 14\frac{1}{4}  

3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How much flour will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 1.65 kg of butter?

3.95 kg of flour

5.85 kg of flour

4.75 kg of flour

4.95 kg of flour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

How much butter will the chef need to make pastry if the ratio of flour to butter is 3:1 and he has 7.5 kg of flour?

5 kg of butter

22.5 kg of butter

2.2 kg of butter

2.5 kg of butter