School lunches cost $2.25 each day. How much would one week (5 days) of lunches cost?
To Multiply or to Divide?

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Rebecca BrassfieldES
Used 55+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Multiply
Divide
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Keith went for a 6 mile run on Saturday. The greenway had markers to show every 0.4 of a mile. How many markers did Keith see on his run?
Multiply
Divide
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Debbie walks 1.7 miles to school. Her friend Jason walks 0.3 as far as Debbie. How far does Jason walk to school?
Multiply
Divide
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Whit made 12.6 liters of juice and wants to pour it into 14 bottles. If Whit pours an equal amount of juice in each bottle, how many liters of juice will be in each of the 14 bottles?
Multiply
Divide
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A bag of potato chips holds 9 ounces of chips. Each serving is 1.8 ounces of chips. How many servings are in one bag of chips?
Multiply
Divide
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Michael bought 3.2 pounds of grapes at the grocery store. When he checked his receipt, he realized he spent $16.00 on the grapes and wondered what the grapes cost per pound. How much does 1 pound of grapes cost?
Multiply
Divide
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Veronica earns $2.50 for each chore she completes. One day after school she decides to do five chores. How much money will she make on that day?
Multiply
Divide
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Improper Fractions to Mixed Numbers

Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Multiplying Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade
12 questions
multiplying mixed numbers

Quiz
•
5th Grade
7 questions
Multiply Mixed Numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Math Facts Multiply and Divide

Quiz
•
4th Grade - University
14 questions
Multiply or Divide

Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Multiply and Divide Fraction Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Multiplying Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade