
Unit Rates
Assessment
•
Logan Lowery
•
Mathematics
•
7th Grade
•
3 plays
•
Easy
+4
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
9.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
10.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios/Rates/Proportions
•
7th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships
•
7th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate
•
7th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate Cardetta
•
6th - 8th Grade
14 questions
Unit Rates
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
5 questions
Brain Teasers
•
KG - University
37 questions
Math STAAR Review
•
4th Grade
12 questions
Earth Day
•
4th Grade
25 questions
STAAR REVIEW - SCIENCE
•
5th Grade
20 questions
Science STAAR Review! 23-24
•
5th Grade
20 questions
Reading Comprehension
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
•
9th - 12th Grade
23 questions
Math STAAR Review
•
4th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 1
•
6th - 8th Grade
33 questions
7th Math STAAR Review
•
7th Grade
5 questions
7.PS/PFA Quizizz Day 3
•
6th - 8th Grade
5 questions
7.PS/PFA Quizizz Day 2
•
6th - 8th Grade
20 questions
MATH STAAR REVIEW
•
7th Grade
15 questions
Simple Probability
•
7th Grade
5 questions
Quizizz: PS/PFA Day 1
•
6th - 8th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles
•
7th Grade