Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

10th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

8th - 10th Grade

13 Qs

Math Savvas Expressions

Math Savvas Expressions

7th Grade - University

10 Qs

Algebraic Word Problems

Algebraic Word Problems

7th Grade - University

10 Qs

Solving Linear Equations with Unknowns on One and Both Sides

Solving Linear Equations with Unknowns on One and Both Sides

9th - 12th Grade

10 Qs

Review Solving Linear Equations

Review Solving Linear Equations

8th Grade - University

13 Qs

Solving the Linear Equations

Solving the Linear Equations

8th Grade - University

10 Qs

Solving for Unknowns

Solving for Unknowns

8th Grade - University

10 Qs

Linear equations with two variables

Linear equations with two variables

10th Grade

10 Qs

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.5, 7.EE.B.4A, 8.EE.C.7B

+4

Standards-aligned

Created by

Alana Mikkelsen

Used 18+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for x:
2x + 5 = 12
7
3
3.5
8.5

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve for x:
6(2x + 1) = 18
3
17/12
1
2

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve for x:
7 - 2(10x + 1) = 25
2/5
2
1
-1

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Solve for x: 
4x + 1 = 7x - 5
-1
2
6/11
8

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?
1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Valley Video charges a $15 annual fee plus $3 per movie for rentals. Last year, Jennifer spent $99 at the video store. How many movies did she rent? Write the linear equation and solve for the number of movies.
15x + 3x = 99    and 6 movies
15x + 3 = 99 and 6 movies
3x + 15 = 99 and 28 movies
3x + 99 = 15 and 28 movies

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

4

-4

-5

5

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Solve for X.

3

-3

-2

-8