Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
BRIA SNOWDEN
Used 29+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Amelia knits 1/10 of a scarf in 48 minutes. What fraction of a scarf can Amelia knit in 1 hour?
1/480
2/25
1/8
5/24
Tags
CCSS.7.RP.A.1
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Chris is trimming trees. He can trim 2/3 of a tree in 30 minutes. What is Chris’s rate for trimming trees in trees per hour?
1/45
1/3
3/4
4/3
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which table shows a proportional relationship between the values of x and y?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following tables represents a proportional relationship between the x and y values?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which equation has a constant of proportionality equal to 8?
4y = 8x
2y = 16x
3y = 21x
8y = 8x
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Shiloh and her sister have a small business where they make and sell pralines. The cost of their pralines is proportional to the weight of the pralines. A 6-ounce bag costs $13.50. Select the correct unit rate for this situation.
$0.44 per ounce
$0.81 per ounce
$2.25 per ounce
$7.50 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The amount Josh charges to mow a lawn is proportional to the time that it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 2.5 hours to mow, Josh charges the customer $57.50.Which equation models the amount of d dollars that Josh charges when it takes him h hours to mow the lawn?
h=23d
d=23h
d=55h
d=143.7h
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
11 questions
Comparing Fractions with Different Denominators Word Problems

Quiz
•
3rd Grade - University
14 questions
Simple Fractions Ordering with Common Denominators

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Constant of Proportionality from a Table

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Fractions on a Number Line

Quiz
•
4th Grade - University
11 questions
Chapter 6 Add and Subtract Fractions

Quiz
•
5th Grade - University
11 questions
Multiplying Dividing Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Analyze Line Graphs

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Equations & Tape Diagrams

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Order of Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
45 questions
Perfect Squares and Cubes

Quiz
•
7th - 8th Grade