Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 1 Quiz 2

Module 1 Quiz 2

7th Grade

10 Qs

Comparing Fractions with Different Denominators Word Problems

Comparing Fractions with Different Denominators Word Problems

3rd Grade - University

11 Qs

Simple Fractions Ordering with Common Denominators

Simple Fractions Ordering with Common Denominators

5th Grade - University

14 Qs

Go Math Chapter 8 Comparing Fractions

Go Math Chapter 8 Comparing Fractions

4th Grade - University

15 Qs

Chapter 6 Add and Subtract Fractions

Chapter 6 Add and Subtract Fractions

5th Grade - University

11 Qs

Analyze Line Graphs

Analyze Line Graphs

6th - 7th Grade

10 Qs

Equations & Tape Diagrams

Equations & Tape Diagrams

7th Grade

11 Qs

7.NS.1-3 Operations with Integers and Rational Numbers

7.NS.1-3 Operations with Integers and Rational Numbers

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 7.RP.A.2C

+3

Standards-aligned

Created by

BRIA SNOWDEN

Used 29+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Amelia knits 1/10 of a scarf in 48 minutes. What fraction of a scarf can Amelia knit in 1 hour?

1/480

2/25

1/8

5/24

Tags

CCSS.7.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Chris is trimming trees. He can trim 2/3 of a tree in 30 minutes. What is Chris’s rate for trimming trees in trees per hour?

1/45

1/3

3/4

4/3

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which table shows a proportional relationship between the values of x and y?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following tables represents a proportional relationship between the x and y values?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which equation has a constant of proportionality equal to 8?

4y = 8x

2y = 16x

3y = 21x

8y = 8x

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Shiloh and her sister have a small business where they make and sell pralines. The cost of their pralines is proportional to the weight of the pralines. A 6-ounce bag costs $13.50. Select the correct unit rate for this situation.

$0.44 per ounce

$0.81 per ounce

$2.25 per ounce

$7.50 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The amount Josh charges to mow a lawn is proportional to the time that it takes him to mow the lawn. For a lawn that takes 2.5 hours to mow, Josh charges the customer $57.50.Which equation models the amount of d dollars that Josh charges when it takes him h hours to mow the lawn?

h=23d

d=23h

d=55h

d=143.7h

Tags

CCSS.7.RP.A.2C

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?