Countable / Uncountable Nouns

Quiz
•
English, Fun
•
4th Grade - University
•
Medium
M Surachai
Used 13+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Three ____ of lemonade for the price of two!
kilos
cups
loaves
bottles
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
All ____ of baked beans half price!
packets
cups
kilos
tins
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Two ____ of bread for the price of one!
loaf
loaves
kilos
packets
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Three ____ of bananas for the price of two!
loaves
packets
cartons
jars
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Buy one ____ of jam. Get one free!
jars
kilo
carton
jar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Get two ____ of milk for the price of one!
bottle
carton
cup
cartons
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
20% off all ____ of biscuits.
packets
packet
tins
loaf
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Let's Have Fun!

Quiz
•
3rd - 4th Grade
15 questions
A1.2 Class 19 checking h/w

Quiz
•
University
10 questions
Plural Forms of Nouns

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
SPELL IT RIGHT

Quiz
•
1st - 4th Grade
8 questions
OD3-Unit 15-Grammar- Measure Words

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Quantifiers

Quiz
•
4th - 6th Grade
8 questions
Irregular Plural Nouns Ending in F or Fe

Quiz
•
4th Grade
14 questions
Singular and Plural Nouns

Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade