Proporciones directas

Proporciones directas

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATHS QUIZ CLASS 4

MATHS QUIZ CLASS 4

4th Grade

8 Qs

PREPARCIAL MATEMÁTICAS 1  P-2..

PREPARCIAL MATEMÁTICAS 1 P-2..

4th Grade

10 Qs

subtract fractions with like denominators

subtract fractions with like denominators

4th Grade

13 Qs

Math Game-Fractions

Math Game-Fractions

4th - 6th Grade

15 Qs

Divisiones 4to

Divisiones 4to

4th Grade

13 Qs

Multiplicaciones de decimales

Multiplicaciones de decimales

4th Grade

8 Qs

4.3F & 4.10A  Quiz

4.3F & 4.10A Quiz

4th Grade

10 Qs

Proporciones directas

Proporciones directas

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Practice Problem

Easy

Created by

Alondra Treviño

Used 109+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En una panadería hacen 100 panes cada hora, ¿Cuántos panes harán en 6 horas?

600 panes

1200 panes

800 panes

400 panes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Si en un costal hay 25 naranjas, ¿Cuántas naranjas habrá en 6 costales?

160 naranjas

150 naranjas

100 naranjas

125 naranjas

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En una fiesta se le repartirán 5 bombones a cada niño, si asisten 9 niños, ¿Cuántos bombones se repartirán?

50 bombones

35 bombones

45 bombones

40 bombones

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Si un litro de agua cuesta $9, ¿Cuánto pagaré por 8 litros?

64

81

63

72

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Si un paquete de colores cuesta $50, ¿Cuánto pagaré por 6 paquetes?

$200

$250

$300

$350

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

En una fábrica de automóviles cada semana elaboran 5 coches, ¿Cuántas semanas tardarán para elaborar 25 coches?

2 semanas

4 semanas

3 semanas

5 semanas

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Si una pizza cuesta $150, ¿Cuanto pagaré por 10 pizzas?

$1500

$1050

$1000

$2000

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?