Consumer Math

Consumer Math

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Tax, Tip, and Discount Review

Tax, Tip, and Discount Review

7th - 8th Grade

15 Qs

Percents Review

Percents Review

7th - 8th Grade

16 Qs

Tax, Tip, Discount

Tax, Tip, Discount

7th Grade

20 Qs

Tax, Tip, and Discount

Tax, Tip, and Discount

7th Grade

20 Qs

Sales Tax & Tip

Sales Tax & Tip

7th Grade

20 Qs

Tax, Tip, Markup

Tax, Tip, Markup

7th Grade

10 Qs

Percent, Tax, Tip

Percent, Tax, Tip

5th - 8th Grade

19 Qs

Percents- Discount AND Tax

Percents- Discount AND Tax

6th - 7th Grade

10 Qs

Consumer Math

Consumer Math

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.3, 6.NS.B.3, 2.OA.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Nichole Tarr

Used 284+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My parents have $61 in their checking account and $19 in their savings account. How much more do they have in checking than in savings?

$80

$42

$3.21

$1159

Tags

CCSS.2.OA.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

7 bags of chocolate covered peanuts cost $3.43. If the bags all cost the same amount, how much does each bag cost?

$3.43

$24.01

$0.49

$10.43

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A funnel costs $0.38. If Rodney buys 6 funnels, how much will it cost?

$2.28

$0.06

$6.38

$5.62

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Cora has $76. Does she have enough to by a leaf blower and a red clay pot?

Yes

No

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.1

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Sean has $90.00. How much money will Sean have left if he buys a book about helicopters and a book about music?

$4

$32

$58

$50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.1

CCSS.7.NS.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 3-pack of straw hats cost $19.59. What is the unit price of each hat?

$58.77

$6.53

$16.59

$22.59

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A 5-pack of envelopes cost $0.45. What is the unit price of each envelope?

$4.55

$5.45

$2.25

$0.09

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?