Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

2.2 Comparing Fractions Review (2)

2.2 Comparing Fractions Review (2)

4th Grade

10 Qs

Sailing Quiz!

Sailing Quiz!

3rd Grade - Professional Development

10 Qs

Marvel Movies

Marvel Movies

KG - 12th Grade

10 Qs

Chess pieces points and their moves

Chess pieces points and their moves

3rd - 5th Grade

10 Qs

Sinh hoạt đầu giờ

Sinh hoạt đầu giờ

KG - University

10 Qs

LUYỆN TẬP QUIZ IMAS - Upper Primary Division

LUYỆN TẬP QUIZ IMAS - Upper Primary Division

2nd - 4th Grade

10 Qs

The importance of Establishing and Sustaining Business

The importance of Establishing and Sustaining Business

1st - 10th Grade

10 Qs

Clare and Barry's TV Soap Quiz

Clare and Barry's TV Soap Quiz

KG - Professional Development

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Other, Mathematics

4th Grade

Easy

Created by

Mabry Ingram

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Jane went to the market and purchased a pound of oranges for $1.75. She also purchased some strawberries for $2.89. How much did she spend in all?

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Flynn likes to read. He especially likes to read about sports. Flynn purchased two magazines. One cost $8.95 and the other $9.98. How much did Flynn spend in all?

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Tina has a spoon collection. She purchased an Iowa one on vacation. The Iowa spoon cost $8.50. She gave the cashier a ten dollar bill. How much change did she receive?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

Mike went to the grocery store for his mom. He purchased grapes for $3.65, eggs for $2.29 and a candy bar for $0.89. How much did Mike spend in all?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

2 mins • Ungraded

The students in Mr. Smith’s class were selling pencils. They sold 15 pencils for $0.10 each. How much money did they collect in all?

Evaluate responses using AI:

OFF