IM Grade 6 Unit 5 Review

IM Grade 6 Unit 5 Review

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement - length, weight, and capacity

Measurement - length, weight, and capacity

3rd - 6th Grade

10 Qs

Histograms

Histograms

6th Grade

10 Qs

Customary and Metric Conversions

Customary and Metric Conversions

4th - 6th Grade

10 Qs

Finding the percent

Finding the percent

6th Grade

12 Qs

Converting Customary Units of Length

Converting Customary Units of Length

3rd - 6th Grade

14 Qs

Volume of Rectangular Prisms

Volume of Rectangular Prisms

6th - 8th Grade

10 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

14 Qs

Perimeter

Perimeter

4th - 8th Grade

10 Qs

IM Grade 6 Unit 5 Review

IM Grade 6 Unit 5 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

BRADLEY DAHNERT

Used 169+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A woodworker wants to cut a board that is 4.365 feet long into 5 equal-length pieces. How long will each of the cut board be?

8.73 feet

873 feet

0.873 feet

87.3 feet

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Select ALL of the expressions that have the same value as 372 ÷ 3.

3720 ÷ 3

3720 ÷ 30

37.2 ÷ 0.3

3.72 ÷ 0.3

37200 ÷ 300

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is closest to the quotient 7,460 ÷ 0.05?

1,000

10,000

100,000

1,000,000

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

One way to convert from inches to centimeters is to multiply the number of inches by 2.54. How many centimeters are there in 1/2 inch?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the quotient using long division. 1,356 ÷ 3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the quotient using long division. 780 ÷ 15

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price to the nearest cent for 10 muffins for $27.

$0.27

$2.70

$270

$27

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit price to the nearest cent for 15 muffins for $34.50.

$2.30

$0.23

$23

$230

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

A stack of 400 pieces of paper is 1.525 inches tall. Calculate the thickness of each piece of paper.