Y9 Set 4 Retrieval Best Buys and Exchange Rates
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 11th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Mrs Crookes
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the best buy?
7 pencils for $1.40
6 pencils for $1.26
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the best deal for buying oranges
$52.16 for 8 dozen
$33.77 for 5 dozen
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 20 fl. oz. bottle of orange juice costs $1.80 and a 35 fl. oz. bottle of orange juice costs $3.50. Which is a better buy?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The cost of 5 lb of sugar of Quality -A is $25 and the cost of 8 lb of sugar Quality -B is $50. Which is the better buy?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Change £500 into Australian Dollars.
If necessary, round your answer to 2 decimal places...
880
287.01
640
390.63
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Change £500 into Swiss Francs.
If necessary, round your answer to 2 decimal places...
610
409.84
815
306.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
13 questions
Evaluación #1 de matemáticas
Quiz
•
8th - 10th Grade
12 questions
Solving Equations
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Real Life Graphs Bath Activity
Quiz
•
9th - 11th Grade
10 questions
Quiz 4 on sets
Quiz
•
9th Grade - University
13 questions
Parabola - Vertex Form 1
Quiz
•
10th Grade
15 questions
Post-Test in Module 2: Normal Distribution
Quiz
•
11th Grade
10 questions
U4 4.1 Coordinate Plane Review
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Pythagorean Theorem and Their Converse
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Is it a Function?
Quiz
•
8th - 9th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
26 questions
Intro to Exponential Functions
Quiz
•
9th Grade
8 questions
211 - Write Equation Given Two Points
Quiz
•
9th Grade
16 questions
Solving Systems Review
Quiz
•
9th Grade
18 questions
Triangle Similarity Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
