The table above shows the quantity of gasoline supplied and demanded at various prices in a country. If the government sets a price floor of $2.75 on a gallon of gasoline, what is the price per gallon?
CoronaQuiz #10

Quiz
•
Social Studies
•
12th Grade
•
Medium

Arthur Parker
Used 7+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$2.75
$3.00
$3.25
$3.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following is true for both a monopolistically competitive firm and a perfectly competitive firm in long-run equilibrium?
Marginal cost is greater than marginal revenue.
Price is greater than marginal cost.
Price is equal to average total cost.
Price is equal to marginal cost.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following will most likely happen in the market for good X if the price of good X decreases?
The supply of good X will decrease.
The demand for good X will increase.
The quantity demanded for good X will increase.
The demand will decrease and the supply will increase.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The amount of product Z that must be forgone in order to obtain some amount of product Y is called:
factor payments
opportunity cost
marginal product
income effect
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following would shift the supply curve of strawberries?
A decrease in the consumption of strawberries.
An increase in the price of strawberries.
A strike by all farm workers.
An increase in household incomes.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following indicates that a firm is experiencing economies of scale?
The firm's long-run supply curve is horizontal.
The firm's long run marginal cost curve increases as output increases.
The firm's long-run average total cost curve decreases as output increases.
The firm's long-run total cost decreases as output increases.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Consumer surplus exists because of the
Surplus of money that wealthy consumers hold.
Willingness of some consumers to pay a price higher than the market price for some units of a good.
Additional utility that households obtain when the prices of substitutes fall.
Increase in the availability of goods when income rises.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Marginal Analysis

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Study Area 3 Practice Quiz 1

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Market Systems

Quiz
•
11th Grade - University
15 questions
Economies of Scale/Market Structures

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Factor Market Check

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Supply and Demand

Quiz
•
12th Grade
22 questions
Market Failure

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
CoronaQuiz 8

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Social Studies
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
Parts of Speech

Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
Chapter 3 - Making a Good Impression

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University