CoronaQuiz #10

Quiz
•
Social Studies
•
12th Grade
•
Medium

Arthur Parker
Used 7+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The table above shows the quantity of gasoline supplied and demanded at various prices in a country. If the government sets a price floor of $2.75 on a gallon of gasoline, what is the price per gallon?
$2.75
$3.00
$3.25
$3.75
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following is true for both a monopolistically competitive firm and a perfectly competitive firm in long-run equilibrium?
Marginal cost is greater than marginal revenue.
Price is greater than marginal cost.
Price is equal to average total cost.
Price is equal to marginal cost.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following will most likely happen in the market for good X if the price of good X decreases?
The supply of good X will decrease.
The demand for good X will increase.
The quantity demanded for good X will increase.
The demand will decrease and the supply will increase.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The amount of product Z that must be forgone in order to obtain some amount of product Y is called:
factor payments
opportunity cost
marginal product
income effect
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following would shift the supply curve of strawberries?
A decrease in the consumption of strawberries.
An increase in the price of strawberries.
A strike by all farm workers.
An increase in household incomes.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which of the following indicates that a firm is experiencing economies of scale?
The firm's long-run supply curve is horizontal.
The firm's long run marginal cost curve increases as output increases.
The firm's long-run average total cost curve decreases as output increases.
The firm's long-run total cost decreases as output increases.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Consumer surplus exists because of the
Surplus of money that wealthy consumers hold.
Willingness of some consumers to pay a price higher than the market price for some units of a good.
Additional utility that households obtain when the prices of substitutes fall.
Increase in the availability of goods when income rises.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Trade Offs and Opportunity Costs, Costs and Revenues

Quiz
•
12th Grade
18 questions
Marginal Analysis

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Perfect Competition Review Problems

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Demand and Price Elasticity

Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Cost Curves

Quiz
•
12th Grade - University
18 questions
Supply & Market Equilibrium

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Economics - Topic 3 - Supply & Demand

Quiz
•
12th Grade
25 questions
Chapter 5: Supply

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Social Studies
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
62 questions
Spanish Speaking Countries, Capitals, and Locations

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
First Day of School

Quiz
•
6th - 12th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
21 questions
9th Grade English Diagnostic Quiz

Quiz
•
9th - 12th Grade
7 questions
Characteristics of Life

Interactive video
•
11th Grade - University