Year 6 Multi-step Maths Problems

Year 6 Multi-step Maths Problems

4th - 8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pre-Algebra Ch. 3 Equations

Pre-Algebra Ch. 3 Equations

7th - 8th Grade

11 Qs

4th Grade Division

4th Grade Division

4th Grade

13 Qs

Category 3 mixed practice

Category 3 mixed practice

8th - 12th Grade

13 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

Divide Decimals by Whole Numbers

Divide Decimals by Whole Numbers

5th Grade

12 Qs

Math for 5 grade

Math for 5 grade

3rd - 5th Grade

11 Qs

5th Grade Math review

5th Grade Math review

5th Grade

10 Qs

Dividing Decimals by Whole Numbers

Dividing Decimals by Whole Numbers

4th - 7th Grade

12 Qs

Year 6 Multi-step Maths Problems

Year 6 Multi-step Maths Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

4th - 8th Grade

Hard

Created by

Bob Andweve

Used 16+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Six pencils cost $1.92. Three pencils and one rubber cost $1.21. What is the cost of one rubber?

$0.25

$2.50

$2

$0.20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A stack of 40 identical toy boxes is 1000cm tall. Markus takes three boxes off the top of the pile. How tall is the stack now?

955cm

846cm

925cm

8.46cm

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mrs Tunnicliffe is making jam to sell at the county fair. Blackberries cost $5.50 per kg. Sugar costs 65 cents per kg. 15 glass jars costs $5.85. She uses 16kg of blackberries and 10kg of sugar to make 15 jars of jam. Calculate the total cost to make 15 jars of jam.

$84.50

$110

$98.12

$100.35

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A school orders 12 boxes of dice. Each box contains six bags of dice. Each bag contains 35 dice. How many dice do the school order in total?

1564 Dice

1784 Dice

459 Dice

2520 Dice

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mikel thinks of a number. He multiplies the number by 100, divides it by eight then adds 6.50. The answer is 1206.5. What was his starting number?

424

96

54

36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Eight small bricks have the same mass as three large bricks.

The mass of one small brick is 1.5kg. What is the mass of one large brick?

99

86

96

84

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A bag of five bananas costs $1. A bag of four grapefruits costs $2.40. How much more does one grapefruit cost than one banana?

$0.40

$1.00

$0.25

$2.50

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Erica chooses a number. She divides it by four then subtracts 11. She then divides this result by two. Her answer is 12.5. What was the number she started with?

66

144

88

169