Six pencils cost $1.92. Three pencils and one rubber cost $1.21. What is the cost of one rubber?
Year 6 Multi-step Maths Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 8th Grade
•
Hard
Bob Andweve
Used 16+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$0.25
$2.50
$2
$0.20
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A stack of 40 identical toy boxes is 1000cm tall. Markus takes three boxes off the top of the pile. How tall is the stack now?
955cm
846cm
925cm
8.46cm
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mrs Tunnicliffe is making jam to sell at the county fair. Blackberries cost $5.50 per kg. Sugar costs 65 cents per kg. 15 glass jars costs $5.85. She uses 16kg of blackberries and 10kg of sugar to make 15 jars of jam. Calculate the total cost to make 15 jars of jam.
$84.50
$110
$98.12
$100.35
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A school orders 12 boxes of dice. Each box contains six bags of dice. Each bag contains 35 dice. How many dice do the school order in total?
1564 Dice
1784 Dice
459 Dice
2520 Dice
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mikel thinks of a number. He multiplies the number by 100, divides it by eight then adds 6.50. The answer is 1206.5. What was his starting number?
424
96
54
36
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Eight small bricks have the same mass as three large bricks.
The mass of one small brick is 1.5kg. What is the mass of one large brick?
99
86
96
84
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A bag of five bananas costs $1. A bag of four grapefruits costs $2.40. How much more does one grapefruit cost than one banana?
$0.40
$1.00
$0.25
$2.50
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Erica chooses a number. She divides it by four then subtracts 11. She then divides this result by two. Her answer is 12.5. What was the number she started with?
66
144
88
169
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Mark Up and Mark Down Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Maths 6

Quiz
•
6th Grade
10 questions
2.3 Dividing a Decimal by a Whole Number

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Cumulative Assessment

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Inequalities Quest Review

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Solving Real World Proportion Problems

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Multiplicative Relationships

Quiz
•
8th Grade - University
11 questions
Linear Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction

Quiz
•
4th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade