Linear Relationships - Verbal Descriptions

Linear Relationships - Verbal Descriptions

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Literasi Informasi

Literasi Informasi

KG - University

15 Qs

Writing recipes 1

Writing recipes 1

3rd - 7th Grade

16 Qs

Kanban 1

Kanban 1

1st - 12th Grade

20 Qs

Christmas Quiz

Christmas Quiz

1st - 12th Grade

20 Qs

La atmósfera

La atmósfera

7th Grade

15 Qs

Purification & Types of water

Purification & Types of water

1st Grade - Professional Development

15 Qs

ચાલો.....રમતા રમતા શિખીએ

ચાલો.....રમતા રમતા શિખીએ

5th - 12th Grade

15 Qs

Area 4 July 3rd  week quiz

Area 4 July 3rd week quiz

1st - 12th Grade

20 Qs

Linear Relationships - Verbal Descriptions

Linear Relationships - Verbal Descriptions

Assessment

Quiz

Other

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.EE.C.9, 8.F.B.4, 7.EE.B.4A

+6

Standards-aligned

Used 42+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which equation matches the table?

y =4 x + 7

y = 1/4x +11

y = 4x -11

y = 11x + 4

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What could this represent? 7x + 2 = 30

Buying pet turtles for $7 each plus two cans of turtle food cost $30.

Seven bags of candy plus 2 extra snickers bars equals 30 dollars.

Two yoyos plus seven frisbees is thirty cents.

Buying seven calculators plus $2 per bundle of pencils is $30.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat. Write an equation for C, the total cost, to rent the boat for h hours. What is the cost for a 2-hour rental?

h = 2C + 15; $19

C = 15h + 2; $32

h = 15C + 2; $32

C = 2h + 15; $19

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Margaret is a waitress at The Seafood Bonanza.  She earns $3 an hour plus 90% of her tips.  Write an equation for her salary, S, if she works h hours and earns d dollars in tips.

3h + 0.90d = S
S = 90d + 3h
S = 3d + 90h
S = 3h + 9.0d

Tags

CCSS.6.EE.C.9

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At Joe's Clown Car Rental Agency, renting a car costs $35 plus $0.75 for every mile it is driven.  What is an equation that can be used to find the number of miles, m, a vehicle was driven, if the total rental charge was $222.50?

222.5 = m(35 + 0.75)
222.5 = 35 + 0.75m
222.5 = 0.75 + 35m
222.5 = 0.75(m + 35)

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage. If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)? What is her monthly phone bill if she uses 300 minutes of airtime?

C = 15 + 0.20x; $75.00

C =15 (0.20x); $90.00

C = 15 + x + 0.20; $32.00

C = 0.20 + 15x; $32.20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lisa went to the mall to do her back-to-school shopping.  When she returned, she noticed that the number of shirts (s) she purchased was 3 more than twice the number of pants (p) she bought.  What is an equation that can be used to represent the number of shirts Lisa purchased? 

p=3 + 2s
s + 2p =3
s = 3 + 2p
2p = s + 3

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?