Which is the better buy?

Quiz
•
Mathematics
•
4th - 9th Grade
•
Hard
Standards-aligned

Wei Ting Chai
Used 84+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
5 oranges for $2.00
4 oranges for $1.56
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
6 eggs for $4.20
12 eggs for $8.10
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
5 exercise books for $3.65
8 exercise books for $5.76
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
7 cartons of milk for $10.50
9 cartons of milk for $13.59
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
1.08 kg of beef for $7.20
1.62 kg of beef for $10.77
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
130 g of toothpaste for $1.17
150 g of toothpaste for $1.31
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is the best buy?
5 pens for $10.00
7 pens for $14.70
9 pens for $17.75
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
pie chart

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unitary method

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Better Buy!

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Better Buy: Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Y9 Set 4 Retrieval Best Buys and Exchange Rates

Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Decimal Operations

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Plotting Points on the Coordinate Plane

Quiz
•
7th - 8th Grade