End of year Challenge - 7th Grade

End of year Challenge - 7th Grade

6th - 7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quadratics: Difference of squares

Quadratics: Difference of squares

5th - 7th Grade

10 Qs

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

Math Practice Paper Booklet A (16 July)

6th Grade

15 Qs

Review not New

Review not New

6th - 7th Grade

9 Qs

All about Decimals

All about Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Geometry: Reflections & Translations

Geometry: Reflections & Translations

5th - 6th Grade

10 Qs

Perimeter or Rectangles

Perimeter or Rectangles

5th - 6th Grade

14 Qs

Warm Up

Warm Up

6th Grade

10 Qs

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

7th Grade

10 Qs

End of year Challenge - 7th Grade

End of year Challenge - 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 7.EE.B.3, RI.6.10

+9

Standards-aligned

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

You are about to embark on a trip to Australia. How excited are you? Click I am Excited!

Not Excited

I am Excited!

Can't wait

I just want a prize

Tags

CCSS.RI.6.10

CCSS.RI.7.10

CCSS.RI.8.10

CCSS.RL.4.10

CCSS.RL.5.10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You can take yourself, one teen friend, and two adults. If the cost of a flight for an adult is $2,200 and for a teen is $1,700 how much would the flight cost be?

3,900

$4,400

$7,800

$8,800

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The distance of the direct flight is 9,300 miles, the plane flies at 600 miles per hour. How long will the flight take?

12 hours

15.5 hours

14.6 hours

10 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The Four Seasons Hotel is 157$/night (you need two rooms for four nights) breakfast is included OR Hotel Kurrabjong Canberra in Sydney which is $135/night but you pay 15$ for breakfast PER PERSON one time fee). Which one is cheaper and by how much?

Four Seasons Hotel cheaper by $135

Four Seasons Hotel cheaper by $60

Hotel Kurrabjong Canerra cheaper by $60

Hotel Kurrabjong Canberra cheaper by $116

Tags

CCSS.6.EE.B.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Once you unpack your stuff at the hotel, you need to convert your money 1 US dollar = 1.50 Australian dollars. You brought $65 American, how many Australian dollars do you have?

$66.50 Australian Dollars

$97.50 Australian Dollars

48.50 Australian Dollars

$58.90 Australian Dollars

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Australia has winter during the time we have our summer so it is 53 degrees Fahrenheit out when you arrive. The temperature is supposed to rise by 11 degrees by noon. What will the temperature be at noon?

25 Degrees

42 Degrees

64 Degrees

83 Degrees

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You take a trip to the zoo. The platypus area of the zoo is a circular enclosure that has a radius of 75 feet. How many feet of fence did the zoo need to fence the enclosure. (Use 3.14 for pi)

471 feet

235.5 feet

17,662 feet

1002 feet

Tags

CCSS.7.G.B.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?