Fourth Grade Math Final Exam
Quiz
•
Mathematics
•
4th - 5th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+9
Standards-aligned
Diane Kemp
Used 140+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Brad draws a shape on his paper. The shape has four sides. It has only one pair of parallel sides. What shape does Brad draw?
Tags
CCSS.4.G.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A chicken sandwich at Chick-fil-a contains 440 calories. There are 26 students in fourth grade that had a sandwich at second lunch. How many total calories were eaten?
2,640 calories
11, 440 calories
3,520 calories
10,440 calories
Tags
CCSS.5.NBT.B.5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kayden bought 16 songs on itunes. 3/4 of the songs are pop songs and 1/8 are jazz. The rest of the songs are hip hop. How many songs are hip hop songs?
4
8
2
16
Tags
CCSS.5.NF.A.1
CCSS.5.NF.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A resturant bill totaled $70.40. My two friends and I split the bill equally, how much did the bill cost for each of us?
$24.40
$23.46
$20.60
$18.63
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Many football fans attended the state play-offs this year. On the first night 20,359 attended the game, while 26,104 attended the second night, and 27,728 attended the third night. About how many total fans attended the play offs?
74,000
74,191
75,000
75,191
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is 399.972 rounded to the nearest tenth?
400.1
399.10
390.1
400.0
Tags
CCSS.5.NBT.A.4
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Dante bought two packages of pipe cleaners for $1.99 each, a box of popsicle sticks for $3.50, and a bag of rubber bands for $0.99. He used these materials to make small musical instruments for his class sale. At the sale, Dante made $26. What was his profit from selling his instruments? (profit is the money earned once you've subtracted your cost for materials).
$17.53
$19.52
$8.47
$5.78
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Ratio and Proportion
Quiz
•
5th Grade
19 questions
partial quotient
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Mental Math Grade 4 Week 3
Quiz
•
3rd - 5th Grade
10 questions
Order operations
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Gr 5 patterns quiz
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Primary review
Quiz
•
2nd - 4th Grade
12 questions
Unit 7 Multiplication and Division Review
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
Fraction MultiStep Word Problems Assignment
Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
21 questions
Factors and Multiples
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Simplifying Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
2 digit by 2 digit Multiplication
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Phases Of The Moon
Interactive video
•
4th Grade
