Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Quiz 1 - Retake2

Quiz 1 - Retake2

7th Grade

16 Qs

7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

7th Grade Math Quiz: Rates and Unit Rates

7th Grade

16 Qs

Proportions and Unit conversion

Proportions and Unit conversion

7th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

SF C1 Ch7 Proportions

SF C1 Ch7 Proportions

6th - 7th Grade

12 Qs

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Comparing & Scaling Unit Practice Test

Comparing & Scaling Unit Practice Test

7th Grade

14 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2D

+11

Standards-aligned

Used 476+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion:
4
8
14
10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve.
5
9
18
43

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
There are 80 students in Mr. Bass’ classes.  The ratio of boys to girls is 2 : 3.
How many boys are in the classes?
How many girls?
Boys: 32
Girls: 48
Boys: 48
Girls: 32
Boys: 5
Girls: 15
Boys: 15
Girls: 5

Tags

CCSS.RI.11-12.7

CCSS.RI.8.7

CCSS.RI.9-10.7

CCSS.RL.11-12.7

CCSS.RL.9-10.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Does this graph represent a proportional relationship?  
No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cake recipe calls for 1 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 4.5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

1.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.5 cups milk

Tags

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate, $3.60 for 20 ounces

$0.16 per ounce

$0.18 per ounce

$0.22 per ounce

$0.13 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?