Mathematics: Unitary method For Juliz only

Mathematics: Unitary method For Juliz only

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio and Proportion Quiz

Ratio and Proportion Quiz

5th Grade

15 Qs

GCSE Maths Revision

GCSE Maths Revision

4th - 8th Grade

12 Qs

The fish tale -class5

The fish tale -class5

5th Grade

10 Qs

Best Buy: Unit Rates

Best Buy: Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Profit and Loss

Profit and Loss

5th - 6th Grade

15 Qs

profit and loss

profit and loss

4th - 7th Grade

15 Qs

Money Multiplication Word Problems Quiz

Money Multiplication Word Problems Quiz

5th Grade

10 Qs

Unit Rates and Price Comparison

Unit Rates and Price Comparison

5th Grade

16 Qs

Mathematics: Unitary method For Juliz only

Mathematics: Unitary method For Juliz only

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 5.NBT.B.6, 6.NS.B.2

Standards-aligned

Created by

Sarahvaughn Coteau

Used 271+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The weight of 56 books is 8kg. What is the weight of 154 such books?

22kg

23kg

30kg

35kg

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

9 CDs costs $45 5 CDs will cost

$52

$630

$25

$360

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

cost of 12 pens is $108, cost of 5 will be...

$54

$45

$450

$544

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

10 packs of pens costs $30, 19 packs of pens will cost , how many ??

$57

$3

$300

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If $70.00 is earned on a job in 5 hours, how much money is earned in 22 hours of work?

$2

$308

$1.57

$265

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 7 toy trucks is $ 294. Find the cost of 2 toys.

$80

$84

$79

$40

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 12 kg of sugar is $ 240. What will be the cost of 3 kg of sugar?

$60

$70

$50

$66

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Discover more resources for Mathematics