Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd - 4th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

One Step Word Problems All Operations

One Step Word Problems All Operations

3rd Grade

26 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

3rd Grade

25 Qs

Weekly Check in #19

Weekly Check in #19

4th Grade

25 Qs

Word Problems

Word Problems

3rd Grade

25 Qs

Multiplication and Division Fluency and Word Problems-Week 5

Multiplication and Division Fluency and Word Problems-Week 5

3rd - 5th Grade

30 Qs

Long Division

Long Division

3rd - 4th Grade

25 Qs

4th Grade Math STAAR Review

4th Grade Math STAAR Review

4th Grade

25 Qs

3rd Grade Math-Review

3rd Grade Math-Review

3rd Grade

25 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Medium

CCSS
3.OA.A.3, 2.NBT.B.5, 3.OA.C.7

+10

Standards-aligned

Created by

Melon Lord

Used 56+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Ivey was making muffins. She made a total of 28 muffins. If she shared them on 4 plates, how many would be on each plate?

7

6

5

8

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Frisco ran 4 laps in the backyard.

Jack ran twice as far as Frisco.

How far did Jack run?

6

8

4

2

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

There were 28 bouncy balls in the bucket.

If they were shared among 7 friends, how many would each friend get?

4

5

3

2

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Two loaves of pumpkin bread cost a total of 12 dollars. How much did each loaf cost?

3 dollars

4 dollars

5 dollars

6 dollars

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.6

CCSS.3.OA.C.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Joey had 18 pieces of candy to eat. If he was going to eat the same amount each day for three days, how much would he eat in one day?

12

6

8

10

Tags

CCSS.3.OA.A.2

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.A.4

CCSS.3.OA.B.6

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Brittany bought three cups of coffee. Each cup cost 4 dollars. How much did she spend on coffee?

10 dollars

7 dollars

12 dollars

8 dollars

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.B.5

CCSS.3.OA.C.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The Halloween party had 3 boxes of prizes to choose from.

Each box had 9 prizes.

How many prizes were there in all?

12 prizes

27 prizes

6 prizes

4 prizes

Tags

CCSS.3.OA.A.1

CCSS.3.OA.A.3

CCSS.3.OA.C.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?