Creating Linear Systems

Creating Linear Systems

8th - 11th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Lesson on Algebraic Proofs

Lesson on Algebraic Proofs

10th Grade

10 Qs

Finish Algebra Proof

Finish Algebra Proof

10th Grade

10 Qs

Creating Equations and Systems

Creating Equations and Systems

9th Grade - University

15 Qs

Multiplicaciones algebraicas.

Multiplicaciones algebraicas.

8th - 9th Grade

10 Qs

7th Grade Scaling CFA 2.0

7th Grade Scaling CFA 2.0

6th - 8th Grade

10 Qs

Pythagorean Theorem

Pythagorean Theorem

8th Grade

12 Qs

Introduction to Algebra and Equations Quiz

Introduction to Algebra and Equations Quiz

7th - 8th Grade

13 Qs

Central Arc

Central Arc

10th Grade - University

15 Qs

Creating Linear Systems

Creating Linear Systems

Assessment

Quiz

Mathematics

8th - 11th Grade

Hard

Created by

Ashton Winstead

Used 71+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


Meal tickets at the circus cost $4.00 for children and $12.00 for adults. If 1,650 meal tickets were bought for a total of $14,200, how many children and how many adults bought meal tickets?

c + a = 14200

4c + 12a = 1650

c + a = 1650

c + a = 14200

1650 + c = 14200

4 + 12 = a

c + a = 1650

4c + 12a = 14200

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


A jar containing only nickels and dimes contains a total of 60 coins. The value of all the coins in the jar is $4.45. How many nickels and dimes are in the jar?

n + d = 60

0.05n + 0.10d = 4.45

n + d = 4.45

0.05n + 0.10d = 60

n + d = 4.45

0.10n + 0.05d = 60

n + d = 60

0.10n + 0.05d = 4.45

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


Jamal is choosing between two truck-rental companies. The first, Keep on Trucking, Inc., charges an up-front fee of $20, then 59 cents a mile. The second, Move It Your Way, charges an up-front fee of $16, then 63 cents a mile. When will Keep on Trucking, Inc. be the better choice for Jamal?

0.59m + 0.63m = C

20 + 16 = C

C = 0.59m + 20

C = 0.63m + 16

59m + 63m = C

20 + 16 = C

C = 59m + 20

C = 63m + 16

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


The admission fee at an amusement park is $2.75 for children and $7.00 for adults. On a certain day, 302 people entered the park, and the admission fees collected totaled $1638. How many children and how many adults were admitted?

c + a = 302

2.75c + 7a = 1638

c + a = 1638

2.75c + 7a = 302

c + a = 1638

c + a = 302

2.75 + 7 = c

a + 302 = 1638

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


The cost of 3 large candles and 5 small candles is $6.40. The cost of 4 large candles and 6 small candles is $7.50. Which pair of equations can be used to determine, L, the cost of a large candle, and S, the cost of a small candle?

3L + 5S = 6.4

4L + 6S = 7.5

L + S = 6.4

4L + 6S = 7.5

3L + 5S = 6.4

L + S = 7.5

5L + 3S = 6.4

6L + 4S = 7.5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


The total height of a building, b, and the antenna tower on top o f it, is 425 feet. The difference in heights of the building and the antenna tower is 324 feet. What is the height of the antenna tower?

b - t = 425

b + t = 324

b + t = 425

b - t = 324

b + t = 425

b + t = 324

b - t = 425

b - t = 324

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Create a system to answer this:


At the baseball stadium, four hot dogs and three bags of candy cost $14.37. Twelve hot dogs and nine bags of candy cost $24.74. What does a hot dog cost?

12h + 9c = 24.74

4h + 3c = 14.37

4h + 3c = 24.74

12h + 9c = 14.37

h + c = 24.74

4h + 3c = 14.37

4h + 3c = 24.74

h + c = 14.37

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?