Word Problems

Word Problems

7th - 10th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Addition Word Problems

Addition Word Problems

Word Problems (Addition problems 1 digit) Mr. Lugo

Word Problems (Addition problems 1 digit) Mr. Lugo

Addition Word Problems-K 1

Addition Word Problems-K 1

Word Problems: Single Step - 2 Digit +/-

Word Problems: Single Step - 2 Digit +/-

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

Subtraction and Addition Word Problems

Subtraction and Addition Word Problems

Word Problems mix-up

Word Problems mix-up

Word Problems

Word Problems

Word Problems

Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 10th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.EE.B.4, HSA.CED.A.3, 6.RP.A.1

+19

Standards-aligned

Created by

Jasmine Sullivan

Used 319+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

WRITE AN EQUATION
You bought a magazine for $5 and four
erasers. You spent a total of $29. How
much did each eraser cost?

5 + x = 29
-5 - 4x = -29
5x = 29
29 - 5 = -4x

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

During a football game, Ryan had rushes of 12 yards, 6 yards, and 9 yard before losing 7 yards on a play.  How many total yards did he gain during the game?

33 yards
27 yards
20 yards
He did not gain any yards.

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box has a length of 7 centimeters, a width of 5 centimeters, and a height of 8 centimeters. What is the volume of the box?

61 cubic centimeters

96 cubic centimeters

250 cubic centimeters

280 cubic centimeters

Tags

CCSS.5.MD.C.5B

CCSS.6.G.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

8
7
5
1

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Mr. Starky decided to give a pizza party to every class on campus. He bought 189 pizza slices for 5th and 6th grade. He bought 213 pizza slices for 7th and 8th grade. How many pizza slices did he buy total?

401

5

400

402

Tags

CCSS.2.NBT.B.7

CCSS.3.NBT.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?

$9 per basketball

$144 per basketball

$8 per basketball

$12 per basketball

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Issa flew 600 miles in 120 minutes. How many miles per minute did she fly?

5 miles per minute

0.2 miles per minute

3 miles per minute

6 miles per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?