Ratio, rates, and unit rates

Ratio, rates, and unit rates

6th - 9th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates 6th Grade

6th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

7th Grade

21 Qs

Unit Rates Plus

Unit Rates Plus

7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates 6th Grade Review

Ratios and Rates 6th Grade Review

6th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Calculate Rates and Ratios

Calculate Rates and Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Ratio, rates, and unit rates

Ratio, rates, and unit rates

Assessment

Quiz

Mathematics, Other

6th - 9th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.NS.B.3

+7

Standards-aligned

Created by

Maria Hernandez

Used 14+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities 
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one 
Two decimals that can be multiplied

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Tommy has a bag of LEGOS.  There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS.  What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?
1/2
6/3
2/1
3/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

There are 15 boys out of 23 students.  What kind of ratio is this?
part to part
part to whole

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?