7th Grade Math Pre-Test

7th Grade Math Pre-Test

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TLE 7 - Baking Ingredients

TLE 7 - Baking Ingredients

7th - 10th Grade

15 Qs

Bread and Pastry

Bread and Pastry

7th - 8th Grade

15 Qs

Kitchen Equipment Challenge

Kitchen Equipment Challenge

7th - 8th Grade

20 Qs

Toys of the 1960s

Toys of the 1960s

KG - University

15 Qs

Pastry exercises ENG/GER

Pastry exercises ENG/GER

7th Grade

18 Qs

Quick Breads

Quick Breads

7th - 8th Grade

15 Qs

PASTRIES

PASTRIES

1st Grade - Professional Development

15 Qs

Blox fruits quiz

Blox fruits quiz

7th Grade

18 Qs

7th Grade Math Pre-Test

7th Grade Math Pre-Test

Assessment

Quiz

Other

7th Grade

Hard

CCSS
6.G.A.1, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Abel Chavez

Used 121+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kasey and her sister both sold cookie dough as a school fundraiser.  Kasey sold k tubs of cookie dough.  Her sister sold three times as many tubs of cookie dough.  If they sold a total of 88 tubs of cookie dough, then how many tubs of cookie dough did Kasey sell, k?
22
18
66
29

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A size 8 kids shoe measures 9 2/3 inches.  If 5 pairs of size 8 kids shoes are lined end to end, how many inches will they cover?
36 2/3
48 1/3
77 1/3
62

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms. Hernandez is taking her children and their friends to the movies.  She will pay $10 for her adult ticket and $7 for each child ticket.  Ms. Hernandez does not want to spend more than $40.  Which inequality can be used to find c, the number of child tickets Ms. Hernandez can purchase?
7 + 10x > 40
10x - 7 ≤ 40
10 + 7x > 40
10 + 7x ≤ 40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A map uses the scale 3/4 of an inch represents 3 miles.  If the actual distance between two cities is 25 miles, then what is the length on the map?
6.25
2.25
75
18.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Burger Town sells cheeseburgers for $7.95 each plus an additional $1.00 for each topping, t.  Which of the following equations best represents the cost, c, of a cheeseburger?
c = 7.95t
c = 8.95t
c = 7.95t + 1.00
c = 7.95 + 1.00t

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The cost of 2 pounds of potatoes is $3.78.  What is the constant of proportionality that represents the relationship between the cost, y, to the number of pounds of potatoes, x?
k = 7.56
k = 1.89
k = 0.53
k = 3.78

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A basket of beads contains 8 red beads, 6 yellow beads, and 6 green beads.  A bead will be drawn from the basket and replaced 150 times.  What is a reasonable prediction for the number of times a green bead is drawn?
45
60
36
72

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?