"The Price is Right!" Icebreaker Activity

"The Price is Right!" Icebreaker Activity

12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Howard Gardner

Howard Gardner

10th - 12th Grade

13 Qs

Chapter 5 Automatic and Manual Transmission

Chapter 5 Automatic and Manual Transmission

10th - 12th Grade

10 Qs

PhRIME_Day 6

PhRIME_Day 6

12th Grade

10 Qs

Leaders of The World

Leaders of The World

KG - University

10 Qs

Sports Medicine 1 Unit 1 review

Sports Medicine 1 Unit 1 review

9th - 12th Grade

8 Qs

Burger

Burger

1st - 12th Grade

15 Qs

Relations between the branches Part 1

Relations between the branches Part 1

11th - 12th Grade

12 Qs

Beyblade Burst Quiz

Beyblade Burst Quiz

KG - University

6 Qs

"The Price is Right!" Icebreaker Activity

"The Price is Right!" Icebreaker Activity

Assessment

Quiz

Other, Social Studies

12th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

Jeffrey Segrest

Used 32+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a 40 oz jar of JIF Creamy Peanut Butter cost at HEB?

$8.15

$7.20

$5.60

$3.40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a gallon of 2% Milk cost at HEB?

$5.37

$3.07

$2.03

$4.23

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a cup of ramen cost at HEB?

$.25

$.38

$.50

$.64

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Media Image

How much does a Frito Lay Fiery Mix Variety Pack (18 count) cost at HEB?

$12.99

$10.12

$8.34

$6.67

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

How much does a DiGiorno Cheese Stuffed Crust Pepperoni Pizza cost at HEB?

$7.70

$6.53

$4.44

$9.80

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

How much does a 12 pack of Hot Pockets cost at HEB?

$13.14

$8.80

$10.28

$15.47

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

20 sec • 1 pt

Which of the following products costs $399.00 at Best Buy?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?