Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Unit rate

Unit rate

4.4: Unit Rate and Comparing Prices

4.4: Unit Rate and Comparing Prices

Unit Rates from Word Problems

Unit Rates from Word Problems

untitled

untitled

untitled

untitled

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+5

Standards-aligned

Created by

Sheila Sarrafizadeh

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to apples on the table?

9/20
20/9
9.20
20.9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

9 minutes to 5 miles

Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

22 miles per hour

Ratio
Rate
Unit Rate

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?