Quiz-Solving 2-Step Equations

Quiz-Solving 2-Step Equations

7th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

10/06 Algebra I Interim Review

10/06 Algebra I Interim Review

8th Grade

13 Qs

Unit 2A  2.2 Two-Step Equations

Unit 2A 2.2 Two-Step Equations

7th Grade

12 Qs

معادلات متعددة الخطوات

معادلات متعددة الخطوات

7th - 10th Grade

11 Qs

One Step + and - Equations

One Step + and - Equations

6th - 7th Grade

17 Qs

7.9 HW Solving Two-Step Inequalities

7.9 HW Solving Two-Step Inequalities

7th - 12th Grade

13 Qs

One-step Equations

One-step Equations

6th - 9th Grade

17 Qs

Equations

Equations

7th Grade

10 Qs

Equations

Equations

7th Grade

15 Qs

Quiz-Solving 2-Step Equations

Quiz-Solving 2-Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.5, 6.EE.B.7, 6.EE.A.4

+4

Standards-aligned

Created by

Danielle Douglas

Used 120+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve:

 5=4a75=4a-7  

a = -3

a = 3

a = -2

a = 2

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the first step for solving the Equation 16 = 5x - 9 ?

Subtract 16 from both sides

Subtract 9 from both sides

Add 9 to both sides

Add 16 to both sides

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Julio went to the movies with some of his friends. The tickets cost $6.50 each, and they spent $17.50 on snacks. The total amount they paid all together was $63.00. Choose the correct Equation below to represent the total cost Julio and his friends spent.

6.50x + 17.50 = 63.00

6.50 - 17.50x = 63.00

6.50x - 17.50 = 63.00

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Use the equation below to answer the following question:
Susan went to the store to buy some books and "one" magazine. She spent a total of $254.10 and the magazine cost her $2.10. How many books did she buy and how much did each book cost?

 4b+2.10=254.104b+2.10=254.10  

She bought 6 books and each book cost $2.10

She bought 4 books and each book costs $63

She bought 2 books and each book costs $4

She bought 4 books and each book costs $2.10

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve the following Equation:

 5x25=25-5x-25=25  

x = -10

x = 10

x = -5

x = 5

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Choose the correct order of steps used to solve the following equation:

 23m4=10-\frac{2}{3}m-4=10  

Step 1: Subtract 4 from both sides of the equal sign
Step 2: Multiply both sides by 2
Step 3 Divide both sides by 3

Step 1: Multiply both sides of the equal sign by 3
Step 2: Divide both sides of the equal sign by -2
Step 3: Add 4 to both sides of the equal sign

Step 1: Add 4 to both sides of the equal sign
Step 2: Multiply both sides of the equal sign by 3
Step 3: Divide both sides of the equal sign by -2

Step 1: Add two thirds to both sides of the equal sign
Step 2: Add 4 to both sides of the equal sign

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

To solve equations, we use "Inverse" or "Opposite" operations

TRUE

FALSE

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?