Ratios/Rates/Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Jessica Daum
Used 689+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A watermelon cost $3.24 for 3 pounds, what is the cost per pound?
$9.72
$1.08
$6.24
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Sara drives 330 miles in 5 hours. What’s her rate?
1,650 miles per hour
335 miles per hour
66 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Finding Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rate Complex Fractions and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Rate and Unit Rate Cardetta

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Review Functions Unit Rates and Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
12 questions
Unit Zero lesson 2 cafeteria

Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
11 questions
All about me

Quiz
•
Professional Development
20 questions
Lab Safety and Equipment

Quiz
•
8th Grade
13 questions
25-26 Behavior Expectations Matrix

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Integers and Absolute Value Review**

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
18 questions
The Real Number System

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distribute and Combine Like Terms

Quiz
•
7th - 9th Grade