Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the ratio of squares to circles?
3:8
5:3
3:5
5:8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the ratio of circles to squares?
3:8
5:3
3:5
5:8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the ratio of circles to total shapes?
3:8
5:3
3:5
5:8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
John can eat 15 hotdogs in 3 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
Your heart has 240 beats in 4 minutes.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
Alice drives 250 miles in 5 hours.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit rate for the following situation:
The pasta costs $2.60 for 20 ounces.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
G8 Algebraic expressions translation
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Analyzing Scatter Plots
Quiz
•
8th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Percents, Decimals, Fractions
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Algebra Midterm Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate of Change and Writing and Interpreting Linear Functions
Quiz
•
8th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
