Writing Two Step Equations
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Michaela Blackshear
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?
Tags
CCSS.6.EE.C.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Samuel bought 3 tires for $79.95 each and some rims for $59 each. He spent a total of $534.85. Which equation could be used to find the number of rims, r, Samuel bought?
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Julie bought 5 pairs of shoes and 4 blouses. The shoes were priced at $19 per pair and the blouses cost $16.50 each. Which equation can be used to find the total cost, t, she spent on the shoes and blouses?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Bonnie spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12? (Define 'n' and write the equation.)
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Translate the sentence into an equation:
Four more than six times a number is 18.
Tags
CCSS.6.EE.A.2
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
POTENCIACIÓN DE NÚMEROS ENTEROS
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
EXTENSION WEEK TWO QUIZ
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math 10C Labelling Right Triangles
Quiz
•
8th - 11th Grade
10 questions
pemfaktoran dan pecahan algebra
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Proportionality
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Kruse's Pythagorean and Its Converse
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
11 questions
Planteo de Ecuaciones
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th U4L11 On Both of the Lines
Quiz
•
8th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
