Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Mrs. Gagliardi
Used 61+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?
12 to 9
12 : 9
all of these are correct ways to write a ratio
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the correct ratio for 14 apples to 23 grapes
23 : 14
14 to 14
14 : 23
23 to 23
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate. (Reminder - divide)
$3.60 for 12 eggs
$ 43.20
$ 0.30
$ 3.33
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade.
$9.36 for 18 bottles
$ 0.52
$ 168.48
$ 1.92
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours. How many miles can she drive in 1 hour (unit rate - divide)?
70 miles
0.01 miles
1120 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?
3 questions
0.33 questions
432 questions
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?
$ 7.50
$ 12.50
$ 450
$ 10.25
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversion

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade