Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fractional Rates

Fractional Rates

7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

6th 5-5 Rates and Unit Rates

6th 5-5 Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

4th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Rates involving fractions

Ratios and Rates involving fractions

7th Grade

19 Qs

unit rates and proportions

unit rates and proportions

7th - 8th Grade

18 Qs

C1 Ratios, Rates, Proportions

C1 Ratios, Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates, Unit Rates, Proportions

Rates, Unit Rates, Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.1

Standards-aligned

Created by

Mrs. Gagliardi

Used 61+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How can I write 12 boys to 9 girls as a ratio?

12 to 9

12 : 9

129\frac{12}{9}

all of these are correct ways to write a ratio

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the correct ratio for 14 apples to 23 grapes

23 : 14

14 to 14

14 : 23

23 to 23

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate. (Reminder - divide)


$3.60 for 12 eggs

$ 43.20

$ 0.30

$ 3.33

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the cost of 1 bottle (unit rate) of gatorade.


$9.36 for 18 bottles

$ 0.52

$ 168.48

$ 1.92

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Darling can drive 280 miles in 4 hours. How many miles can she drive in 1 hour (unit rate - divide)?

70 miles

0.01 miles

1120 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Susie can complete 36 math questions in 12 minutes. How many questions can Susie complete in 1 minute (unit rate)?

3 questions

0.33 questions

432 questions

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the price of 1 ticket (unit rate) if 6 tickets to the Great Pumpkin Farm cost $75?

$ 7.50

$ 12.50

$ 450

$ 10.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?