Comparing Unit Rates (Better Buy)
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Kevin Gabrysiak
Used 1K+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jorge’s printer can print 24 pages in 15 minutes. How many pages can it print in 1 hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following is NOT a unit rate?
2 cars
1 lane
45 miles per hour
27 sandwiches in 3 weeks
2 tanks of gas
1 yard
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Test 4.3: Transformations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rounding, BIDMAS and square numbers
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Unit 7: Probability & Statistics Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Statistics Revision - Chapters 9.1 & 9.2
Quiz
•
7th Grade
18 questions
MATHEMATICS FORM 2- PART 2
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
15 questions
KUASA TIGA DAN PUNCA KUASA TIGA
Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
