Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Kevin Gabrysiak
Used 999+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Kevin bought 3 lbs of lettuce for $3.54, how much did the lettuce cost per pound?
$1.18 per pound
$1.32 per pound
$10.62 per pound
$10.16 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following is NOT a unit rate?
2 cars
1 lane
45 miles per hour
27 sandwiches in 3 weeks
2 tanks of gas
1 yard
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates Plus

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th - 9th Grade
21 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7.4B, 7.4C, 7.4A, 7.7A

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Rates, Unit Rates, Unit Prices Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade