Unit 3 Test

Unit 3 Test

8th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dia nacional da Matemática

Dia nacional da Matemática

7th - 8th Grade

25 Qs

Prasyarat Teorema Pythagoras

Prasyarat Teorema Pythagoras

8th Grade

25 Qs

Examen 2do T2P2 Matemáticas

Examen 2do T2P2 Matemáticas

8th Grade

25 Qs

REVIEW RELASI FUNGSI

REVIEW RELASI FUNGSI

8th Grade

25 Qs

Math question bank

Math question bank

1st - 12th Grade

25 Qs

Test Expresiones Algebraicas

Test Expresiones Algebraicas

8th Grade

26 Qs

Unit 3 Test

Unit 3 Test

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.EE.B.4A, 6.EE.B.7, 6.EE.B.5

+3

Standards-aligned

Created by

Tracey Carter

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A local bakery has a daily operating cost of $1800 plus a cost of $10 per cake they make. If a cake sells for $15, which equation could be used to determine the minimum number of cakes, c, they must sell each day to earn a profit?

A 15c < 1800 + 10c

B 15c > 1800 + 10c

C 10c < 1800 + 15c

D 10c > 1800 + 15c

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

John and Jane went to a bakery to get cookies for a party. Jane bought x cookies that were $3 each. John bought x cookies that were on sale for $1 plus he got a small cake for $10.00. If John and Jane both spent the same amount of money, which equation shows how many cookies, x, they purchased.

A 3x = x + 10

B x = 3x + 10

C 3x + x = 10

D 3x + x + 10 = 0

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At a store each notebook has a cost of x dollars. Which situation can be represented by this inequality?

5x < 3 x + 2

A The cost of 5 notebooks is greater than the cost of 3

notebooks plus a $2 pen.

B The cost of 5 notebooks is less than the cost of 3

notebooks with a $2-off coupon.

C The cost of 5 notebooks is less than the cost of 3

notebooks plus a $2 pen.

D The cost of 5 notebooks is $2 greater than the price of 3

notebooks.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which situation best represents the following equation?

30 + 4x = 70 + 2x

There are two limo companies that charge based on the number of people, x, that they carry. Limo A charges $30 plus $2 per person. Limo B charges $70 plus $4 per person. How many people can ride to make the two companies charge the same amount?

There are two limo companies that charge based on the number of people, x, that they carry. Limo A charges $30 plus $70 per person. Limo B charges $4 plus $2 per person. How many people can ride to make the two companies charge the same amount?

There are two limo companies that charge based on the number of people, x, that they carry. Limo A charges $30 plus $4 per person. Limo B charges $70 plus $2 per person. How many people can ride to make the two companies charge the same amount?

There are two limo companies that charge based on the

number of people, x, that they carry. Limo A charges $30 per person. Limo B charges $70 plus $2 per person. How many people can ride to make the two companies charge the same amount?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Miguel's irrigation tank for his large garden held 45.5 gallons before he began to fill it at a rate of 17 gallons per minute.

Before he started watering the plants in his garden, Miguel's friend Alejandro checked his irrigation tank and found it contained 425 gallons.

If Alejandro is irrigating his plants at rate of 11.5 gallons per minute, how much water will be in each tank when both tanks have the same amount of water?

249.5 gallons

283.5 gallons

300.5 gallons

318 gallons

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Julie started with 20 pieces of gum and gave away x pieces. Conrad started with 35 pieces of gum and gave away twice as many pieces as Julie did.

How many pieces of gum did Julie give away if they had the same number of pieces of gum left?

18

5

15

8

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the solution to this equation?


2 x + 3 = x − 4


Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?