
Ratio Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Josh Duford
Used 3+ times
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
8 : 12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
John made $60 in 5 hours. What is the unit rate?
$10 per hour
$24 per 2 hours
$12 per hour
$14 per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.4.OA.C.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.5.OA.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Rates & Ratios
Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratio and Unit Rate
Quiz
•
4th - 6th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate
Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1
Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics
Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview
Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement
Quiz
•
9th Grade
