Ratios, Rates, Unit Rates Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Ronda Davenport
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Is these ratios equivalent? 30/80 and 12/32
yes
no
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Are these two ratios equivalent? 12/15 and 2/3
yes
no
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Are they equivalent? 6/9 and 14/21
yes
no
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 24/56?
8/17
12/15
12/32
3/7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which ratio is equivalent to 7/8?
2/7
42/48
35/56
21/32
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total of $38.25. What is the unit cost per pound?
$0.75
$1.25
$0.85
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Write the ratio as a FRACTION in the SIMPLEST FORM (reduce) 48:76
24/38
12/19
26/50
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
P5 Maths MCQ Challenge
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Fractions, ratios, percentages and decimals revision
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Monday NJSLA Review
Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Math Practice Paper Booklet A (16 July)
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Exam Prep Maths Multiplication
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Proportional Reasoning
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Gr5 FAST PM2 Review
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
