Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

5th - 7th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

Quiz Chapter 12: Data Handling

Quiz Chapter 12: Data Handling

7th Grade

10 Qs

keep change flip

keep change flip

5th Grade

10 Qs

Say hello to my little friend!

Say hello to my little friend!

5th - 6th Grade

10 Qs

P5 Maths - Chapter 12: Rate 2

P5 Maths - Chapter 12: Rate 2

5th Grade

10 Qs

MATH 7 Week 2 Day 1 Module 2

MATH 7 Week 2 Day 1 Module 2

7th Grade

14 Qs

9.1 Quiz Measures of Center

9.1 Quiz Measures of Center

7th Grade

11 Qs

Sports Math

Sports Math

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

Ratios, Rates, Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Ronda Davenport

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Is these ratios equivalent? 30/80 and 12/32

yes

no

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Are these two ratios equivalent? 12/15 and 2/3

yes

no

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Are they equivalent? 6/9 and 14/21

yes

no

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 24/56?

8/17

12/15

12/32

3/7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 7/8?

2/7

42/48

35/56

21/32

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total of $38.25. What is the unit cost per pound?

$0.75

$1.25

$0.85

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a FRACTION in the SIMPLEST FORM (reduce) 48:76

24/38

12/19

26/50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?